U novoj epizodi druge sezone podcasta “Kako si na poslu” gostovao je naš direktor Nikola Marjanović. Sa Vesnom Bjelić, urednicom Biznis Telegrafa razgovarao je o tome kako nam optimizacija radnih navika pomaže da budemo produktivniji uz manje rada.
„Gde ima tu se i prosipa!“ Često možemo da čujemo ovu izreku u našem narodu. Najčešće na nekim veseljima gde se u zanosu prolije po koja čaša vina pa onda, da umanjimo nezgodu izgovorimo tu rečenicu praćenu osmehom i odobravanjem. No, dok par prosutih čaša i neki uflekani stoljnak možemo da u takvim trenucima ignorišemo, …
Nepotrebno rasipanje radnih resursa i metode za njihovo sprečavanje Read More »
Gotovo svaka organizacija ako pogleda malo unazad, u svoju istoriju, shvatiće da je propustila neke od odličnih prilika, da je propustila odlične ideje koje nisu zaživele u praksi, da je bilo izvanrednih predloga koji su vremenom zaboravljeni iz samo jednog razloga, nedovoljne uključenosti zaposlenih, koja dolazi kao posledica, jer zaposleni nisu motivisani na promene i …
Motivacija radnika u cilju postizanja željenih poslovnih rezultata Read More »
Često možemo čuti od menadžera da su najvredniji resurs njihove kompanije ljudi. Da li to zaista misle i koliku slobodu imaju svi zaposleni u organizaciji da predlože ideje za unapređenje rada. A kada to i urade, koliko se njihovo mišljenje ceni? U poslednje dve decenije kompanije našeg regiona su, poput ostatka sveta, napravile pometnju u …
5 kratkih lean lekcija za menadžere
koji brinu o svojim procesima Read More »
Koleginica iz kompanije Agromarket, Jelena Konstantinović, master inženjer tehnologije pisala je o Lean filozoriji i saradnji sa nama. Ceo tekst možete pročitati na 69 strani.
Top menadžment (Menadžerski vrh, Senior menadžment) a nekad možemo čuti i „oni odozgo“ ili „oni iz kancelarije“ je zadužen za integrisanje ukupnog menadžmenta u organizaciji. Odgovoran je za celokupno upravljanje organizacijom. Menadžerski vrh sačinjava relativno mala grupa mendžera. Njihova primarna odgovornost je pronalaženje efektivnih razvojnih strategija, kao i upravljanje međuljudskim odnosima. Top menadžment povezuje preduzeće …
Vrhunski top menadžment kao zvezda vodilja ka uspehu kompanije Read More »
Uticaj ljudskog faktora u proizvodnom okruženju je na prvom mestu u proizvodnom procesu. Čovek svojim radom direktno daje vrednost proizvodu. Međutim, ako ljudi koji učestvuju u procesu proizvodnje nisu organizovani, ako ne rade na standardan i optimizovan način, oni predstavljaju čist trošak. Zato je i cilj da sami radni procesi budu tako organizovani da svaki …
Kako optimizacija radnih navika pomaže da budemo produktivniji uz manje rada Read More »
Koju god privrednu, ili uslužnu delatnost da sagledamo, vrlo brzo vidimo da je čovek osnova svakog procesa. Kao takav on je neposredno uključen u njihov dizajn, funkcionisanje, optimizovanje, održavanje i unapređenje. Svaki segment radnog procesa nalazi se pod nekom vrstom čovekovog uticaja. Uticaj ljudskog faktora u proizvodnom okruženju time se stavlja na prvo mesto u …
Uticaj ljudskog faktora u proizvodnji i značaj optimizovanih radnih navika Read More »
U poslednjih nekoliko godina, kompletnu svetsku privredu zadesilo je nekoliko velikih kriza. Kako stvari trenutno stoje, i da se sve normalizuje munjevitom brzinom, posledice koje privreda trpi i koje će još dugo trpeti najvaljuju teške godine. O tome kako se sve preslikalo na globalnu i domaću privedu, i u kom pravcu će ići oporavak, kao …
Ovi alati pomažu da globalna privreda ostane profitabilna uprkos krizi Read More »
Poslednjih nekoliko godina kompletnu svetsku privredu zadesilo je nekoliko velikih kriza. Prvo Covid pandemija, a ubrzo zatim i još aktuelno teško ratno stanje između Rusije i Ukrajine.
Pored 5S-a i standardizacije, TPM predstavlja treći osnovni Lean alata i nalazi se u temelju Lean kuće – poručuju iz kompanije TECOR Lean & Kaizen Consulting. Nakon što uspostavimo sistem u kom imamo uredno i čisto radno okruženje (5S), možemo se fokusirati i na mašine i njihov rad. TPM nam omogućava da održavamo mašine svakodnevno, preventivno …
Primena TPM LEAN alata u praksi i konkretni benefiti od primene TPM-a Read More »
Structured Problem Solving predstavlja Lean metodologiju sačinjenu od više Lean alata koji nam pomažu da unapređujemo procese, smanjujemo greške, eliminišemo škart, jednostavno činimo organizaciju boljom u svakom smislu. To je metodologija koji nam omogućava da se nastala greška nikada više ne ponovi, koja nam omogućava da rešimo problem na „Kaizen“ način.
Da bi smo sagradili kuću neophodno je da napravimo temelj. Kao što je temelj osnova svake kuće tako je i 5S alat osnova Lean-a i modernog organizovanja.
Uvek kada govorimo o modernom načinu organizovanja poslovanja ne možemo a da ne pomislimo na Lean&Kaizen filozofiju koja je nastala 50tih godina prošlog veka i do danas pokrila gotovo sve segmente poslovanja bilo da se radi o uslužnim ili proizvodnim delatnostima.
Gostovanje direktora kompanije Tecor Consulting – Nikole Marjanovića za STUBIO B
Jedan od posebnih izazova u svakoj proizvodnji jeste kako u pravo vreme i u pravoj količini dostaviti materijal na radno mesto a istovremeno sa njega odneti gotove proizvode. Loša usklađenost ovog dela interne logistike dovodi do niza problema poput prevelike količine materijala na svakom radnom mestu, nedovoljan prostor za odlaganje kako materijala tako i poluproizvoda …
Kada jednom krenemo sa unapređenjem procesa u kompaniji obavezno naiđemo na veliki broj pitanja i nepoznanica. Česta je dilema šta zapravo predstavlja Lean filozofija (skup alata) i šta je cilj našeg „putovanja“. Da li je to skup alata koje je potrebno implementirati ili je Lean način organizovanja kompanije zapravo nešto drugo? Da li je potrebno prvo implementirati …
Lean poslovna filozofija – strategija za zdravo poslovanje! Read More »
„To kod nas ne može, nismo mi Japanci“ ili „Naše poslovanje je specifično i kompleksno“ su samo neki od mnogobrojnih izgovora kojima branimo svoju kompaniju od promena i držimo nas ušuškane u zoni komfora. Ali, u toj zoni se ne može ostvariti napredak. Masaki Imai, veliki guru kaizena, uočio je da čak i u Japanu …
Kaizen – poslovna strategija budućnosti, stara koliko i čovečanstvo Read More »
Još uvek aktuelna pandemija u velikoj meri je poremetila rad kompanija svih profila širom planete, a neke je i potpuno izbacila iz koloseka odnosno dovela u nezavidan položaj. Mnoge industrijske grane trpe ogromne finansijske gubitke, mala privreda je blago rečeno u velikim problemima kako u svetu tako i kod nas, dok ugostitelji i ne vide …
Praćenjem produktivnosti proizvodnje do pune likvidnosti na tržištu Read More »
Većina kompanija na globalnom nivou se suočava sa ozbiljnim poslovnim posledicama usled aktuelne pandemije. Gotovo sve privredne grane vidno su pogođene, čast nekim izuzecima. Prema izveštajima domaće kompanije Tecor Consulting koja se bavim optimizacijom poslovnih procesa i na domaćem poslovnom tržištu kompanije su uzdrmane. Ipak, većina stvari se može popraviti (i može se ostati likvidan uprkos mnogim poteškoćama) i to prvenstveno zahvaljujući dobro organizovanim procesima u svakom poslovnom okruženju. Lean filozofija sa svojim alatima u praksi daje lepe rezultate. Jedan od njih skraćeno nazvan VSM jasno pokazuje kako je organizovanim koracima u procesu moguće doći do ozbiljnih poslovnih rezultata.
Dobra optimizacija je zapravo ključ uspeha svakog ozbiljnog preduzeća, ali i neophodna mera kojom se mogu sprečiti mnoge neočekivane (loše) poslovne situacije. Lean alati su strateški partner svake logične i zdrave optimizacije i u praksi se pokazalo da bez mnogo ulaganja vrlo brzo daju vidljive rezultate. Jedan od krucijalnih alata iz Lean kruga je i Poka Yoke – alat sa kojim posao može da teče bez greške.
Od kada je čovek krupnim koricima zakoračio u takozvanu industrijsku eru koja je nekako inicirala (dovela) i novo potrošačko doba veliki broj preduzeća, fabrika i kompanija širom sveta se suočava sa problemima vezanim za organizaciju i optimizaciju proizvodnih procesa, kao i sa organizacionim problemima unutar svog poslovnog okruženja.